Eskişehir Tse Belgeli Oto Ekspertiz

0
8648
Eskişehir Oto Ekspertiz
Eskişehir Oto Ekspertiz

Eskişehir TSE Belgeli Oto Ekspertiz yaptırmak İçin

Yeni çıkan ekspertiz yönetmeliği gereğince, satın alınacak otoların bazı özelliklere sahip olması ve TSE belgeli ekspertiz yaptırması gerekmektedir. Satın alınan araçlar, TSE kalibrasyonuna girecek ve girilen kalibrasyona uygun araçlar TSE belgesi almak maksadı ile müracat edebilecektir. Olması gereken özellikleri sağlayan tse belgeli oto ekspertiz eskişehir kurumsal bir firmadır. TSE tarafından görevlendirilen memurlar, emisyon ölçüm cihazı ile ölçümler yapmaktadır. Standartları baz alınan cihazlar tse belgeli oto ekspertiz eskişehir ile yapılan görüşmeler sonucu olumlu olursa TSE belgesini alabilmektedir. Türkiye’de imal edilen ve TSE belgesi almış olan araçlar tse belgeli oto ekspertiz eskişehir tarafından yapılan kontrollerde başarılı olmuştur. 

            Araçlar muayene edildikten sonra uygunluk belgesi müşterilere gösterilir. İkinci el motor taşıtlarını da kapsayan bu zorunluluk eskişehir kurumsal ekspertiz testleri sonucunda verilmiştir. Türk Standartları Enstitüsüne başvuran ikinci el motor taşıtları sahipleri, araçları için yeterlilik belgelerini toplamalıdır. Araçları için eskişehir kurumsal oto ekspertize başvuran kişiler gerekli işlemler sonrasında Notere yönlendirilir. Noter tarafından verilen cokey numarası sonrasında araçlarının satışını yapabilirler. Denetime gelen araçlar, TSE standartları gereği belgelendirme kurallarına uygun olmalıdır. Araç test merkezlerinden geçen araçların yanı sıra eskişehir kurumsal oto ekspertiz de denetimden geçmektedir. Kurumsal yapı olan firmamız, teknik donanım ve iş güvenliği şartlarına son derece uygundur. Ortam ölçüm raporları ve firmamızın metrekare büyüklüğü de standartlara uygun düşmektedir. 

TSE Belgeli Oto Ekspertiz Zorunluluğu

Hizmet yeterlilik belgesi sahibi olan firmamız, araçlar için gerekli olan ekspertiz belgelerini düzenlemektedir. Rapordaki bilgilerin doğruluğundan eskişehir oto ekspertiz sorumludur. Ekspertiz raporu düzenleyen firmamız, müşteriler adına TSE başvurularını da gerçekleştirmektedir. Bu zorunluluğun devlet eli ile gelmesinin en büyük nedeni, sürekli yeni model araçların üretilmesi ile birlikte ikinci el araç piyasasının hareketliliğine fayda sağlamaktır. İkinci el araç alacak kişiler için önemli hususlardan biri haline gelen ekspertiz hizmeti, alıcı için önemli olduğu kadar satıcı içinde önemlidir. Mağduriyetleri gidermek için var olan eskişehir oto ekspertiz güvenilir bir firma olarak tanınmaktadır. Firmamızda çalışan ekip yeterli bilgi düzeyine ve tecrübeye sahiptir.

            Uzmanlık sertifikasına da sahip olan firmamız, profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir. Öncelikle fiziki kontrolleri gerçekleştiren eskişehir oto ekspertiz ardından iç ve dış aksam, boya ve kaporta, test sürüşü, borç sorgulamaları, alt şase kontrolü ve test sürüşü gibi işlemler detaylı bir şekilde yapılmaktadır. Resmi hasar kaydının tutulmadığı ikinci el araçlar, hasarsız olarak görülse de kimi zaman hasar olmaktadır. Bu gibi durumlar tamamen firmamızın başarısıdır. TSE, ISO, TÜV ve CE belgelerine sahip firmamız, hata payı düşünülmeksizin 0 müşteri memnuniyeti sunmaktadır. Tüm kalite ve standartlara uyan firmamızın uzmanlık sertifikası da vardır. İşletmemizin mal ve can güvenliği açısından belirli aralıklar ile kontroller yapılmaktadır. 

Oto Ekspertiz TSE Belgesi

Diğer oto ekspertiz firmaları gibi işletmemizde, TSE kuralını tanımış ve kabul etmiştir. 70 metrekare iş alanı olma zorunluluğuna da uyan firmamız, standartların üzerinde 600 metrekarede hizmet vermektedir. Müşterileri kabul etmek ve müşterilerin rahatı için müşteri bekleme alanımız olduğu gibi tuvalet ve dinlenme yeri mevcuttur. Firmamız tarafından yapılan testlerde; işletme özellikleri, güvenlik özellikleri, yapısal özellikler ve teknik donanımlara dikkat edilir. Firmamız içerisinde insan ikameti ve mesken için tahsis edilmiş binalar vardır. İş yerimize gelecek taşıtlar için test sırasında meydana gelecek kazalarda müşterilerin mağduriyete uğramaması için genel sigorta yapılır ve mağduriyet durumunda müşterinin zararı sigorta kapsamına girer.

            Araçların plakası, modeli, markası ve şasi numarası bilgisayar ortamında müşteriler ile birlikte girilir. Bu bilgiler en az 5 yıl muhafaza edilir ve herhangi bir üçüncü kişi ile paylaşılma durumu kesinlikle yaşanmamaktadır. Araçlar teste girmeden önce lastik hava basınçları kontrolden geçer. Dinamometre testine de giren araçlar, test sırasında sabitlenir. Firmamızda çalışan teknik sorumlular, en az okudukları meslek lisesinin ilgili bölümünden mezun olmakla birlikte çıraklık eğitimi de almıştır. İş yerimizde çalışan ustalarımızın çoğu meslekli yeterlilik sertifikasına ve ustalık belgesine sahiptir. Elamanlarımız uzmanlık alanlarına göre işe alınır ve kaporta, boya konusunda belgesi olan kişiler ile çalışılmaktadır. 13 Şubat 2018 tarihinde çıkan yönetmelik oto ekspertiz yapılmasını zorunlu haline getirmiştir.

TSE Belgeli Oto Ekspertiz Yönetmeliği Hakkında

İkinci el motorlu kara taşıtı satışı gerçekleşmeden evvel, ekspertiz raporu alınması zorunludur. Oto ekspertiz raporu alındıktan sonra raporun bir kopyası alıcıya satış esnasında teslim edilir. Ekspertiz raporu; ikinci el motorlu kara taşıtının özelliklerini, kilometre bilgilerini ve arıza, hasar durumunu kapsamaktadır. 8 seneden fazla ve 160.000 kilometrenin üzerinde olan motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu istenmemektedir. TSE tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde verilen ekspertiz raporu, hizmet yeterlilik belgesi bulunan firmamız tarafından düzenlenmektedir. Taşıt ile ilgili gerçek bilgiler ekspertiz raporunda yer almalı, sahte bilgiler girilmemelidir. Sahte bilgilere yer vermeyen firmamız, yasalara uyan kurumsal bir firmadır. 

            Yürürlüğü giren yasa ile 2. el araç piyasası canlanmış ve bu durum ikinci el araç sahiplerini fazlasıyla memnun etmiştir. Otomobil sektöründeki sıkıntıları gideren bu uygulama, çığır açacak niteliktedir. Yasaya göre, ikinci el taşıt ticareti sadece bu iş ile uğraşan esnaflara verilmiş olacaktır. Ekspertiz raporunun zorunlu hale gelmesi ile birlikte bu raporun ücreti satıcı firma tarafından ödenmektedir. Satıştan hemen önce düzenlenen bu belgenin zorunlu hale gelmesi ile birlikte, ekspertiz raporu düzenleyen firmaların denetlenmesini sağlamıştır. Her önüne gelen bu belgeyi düzenleyemediği için tüketiciler güven içerisinde ekspertiz raporlarına güvenebilecektir. Devletin bu konuyu yasa haline getirmesi 2. el araç alan müşterileri sevindirmiştir.