Eskişehir Oto Ekspertiz

0
3397
Eskişehir Oto Ekspertiz
Eskişehir Oto Ekspertiz

Ekspertiz, Fransızca kökenli bir kelime olan expert’ten türemiştir. Eksper,  genel tanımı ile belirli bir konu hakkında yüksek teknik bilgi sahibi olan kişi anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz ya da araç ekspertizi ise teknik cihaz ve ekipmanlar ile araçları detaylı bir şekilde incelen, söz konusu araç hakkında görüş bildiren ve bu görüşleri sonucunda bir rapor hazırlayıp sunan kişilerdir.

Eskişehir oto ekspertiz işlemlerinde araçların geçmişte yaşadığı kazalar neticesinde değişen parçalarına, mekanik aksamında bozulan yerlerinden, oluşabilecek masraflarına kadar otomobilin her detayını incelenir. Örneğin; aracın aynasından koltuğuna, motorundan lastiğine kadar hemen her parça tek tek ele alınır ve en küçük arızası tespit edilir. Tespit edilen sorunlar bir rapora yansıtılır. Eskisehir oto ekspertiz inceleme işlemleri son bulduğunda kişiye, yazılı bir rapor verilir.

Eskişehir Oto Ekspertiz Pilot Garage
Eskişehir Oto Ekspertiz Pilot Garage

Eskişehir Oto Ekspertiz Hizmetleri 

Eskişehir araç ekspertiz hizmetleri, uzman kişilerce yerine getirilmektedir. Araç ekspertiz hizmetleri ihtiyaca yönelik olarak çok farklı içerikte sunulabilir. Ancak genel olarak oto ekspertiz hizmetinde ilk olarak aracın tramer kaydı sorgulanır. Sonrasında araçtaki boya kontrolü yapılır ve böylece daha önce bir kaza durumu olup olmadığına bakılır. Ardından sırasıyla DYNO, motor ve mekanik, süspansiyon ve fren gibi testler yapılmaktadır. Detaylı şekilde her yönden incelenen araç, rapor halinde sunulduğu için araçla ilgili en doğru kararın verilmesi sağlanır.

Oto ekspertiz işlemleri aracın durumuna ve talep edilen hizmet içeriğine göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Uygun fiyatlara yararlanma imkanı sağlayan Eskişehir oto ekspertiz hizmetleri, ikinci el piyasasına güven katmaya devam etmektedir. Oto ekspretiz hizmetleri kapsamında en sık yapılan incelemeler şöyledir :

Eskişehir Oto Ekspertiz Pilot Garage
Eskişehir Oto Ekspertiz

Eskişehir Oto Ekspertiz İnceleme Aşamaları

1- Fren Testi: Yapılan araştırmalara göre araç muayenelerinden araçların geçememe sebeplerinin %40’lık kısmını fren testleri oluşturmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 100 araçtan 40’ı fren testini geçemediği için araç muayenesinde kalmaktadır. Aracın fren testinden geçememesi, aracın trafik açısından güvenli olmadığı anlamına gelir. Fren testinde aracın her aksı tek tek kontrol edilmekte ve ölçüm sonucunda fren gücü farkları ve yavaşlama değeri tespit edilir. Fren testi işleminde aranan durum, test yapılan aksta sağ ve sol teker fren gücü farklarının %30’dan fazla olmamasıdır.

2- Süspansiyon Testi: Süspansiyon testi Eskişehir oto ekspertiz tarafından özel bir cihaz ile yapılmaktadır. Bu cihaz, araçta bulunan dört ayrı amortisöre eşit oranda titreşim ve güç dalgası yayarak olası süspansiyon ve amortisör hatalarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu test Dünya otomotiv otoriteleri tarafından kabul edilen MAHA süspansiyon testi olarak adlandırılır. Testin sonucunda araç amortisörlerinin sağlamlığı, denge kontrolünün ne kadar sağlandığı, gürültü sorgulaması, maksimum yer değiştirme kontrolleri ölçülmekte ve yüzdelik birimler halinde kullanıcıya sunulmaktadır. 

Eskişehir Oto Ekspertiz Fren Test Hattı

3- Boya ve Kaporta Testi: Araçlar boya kaporta testinden geçerken mm’nin binde biri ölçüm hassasiyetinde olan cihazlarla bu işlem yapılır. Bu işlemin yapılmasının temel amacı aracın fabrikadan çıktıktan sonra herhangi bir boya işleminden geçip geçmediğini anlamaktır. Ancak bu işlem sırasında kaporta çevresinde değişen bir parçanın olup olmadığı da tespit edilmektedir. Boya testi yapılırken dikkat edilmesi gereken husus kontrol edilecek parçanın sadece 3-4 noktasından değil, 10’ar cm aralıklar ile her noktasının kontrol edilmesidir. İşte burada Eskişehir oto ekspertiz firmaları devreye girmektedir.