Eskişehir Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır

0
4148
Eskişehir-oto-ekspertiz
Eskişehir-oto-ekspertiz

İkinci el araç alımı esnasında araç geçmişinde herhangi bir kaza ya da arıza olup olmadığını tespit etmek için araba ekspertizi yapılmaktadır. Bir nevi araç muayenesi olan ekspertiz işlemi aracılığı ile araç detaylı bir şekilde incelenir, analiz edilir ve son olarak elde edilen bu veriler rapor haline getirilerek araç sahibine ya da müşterisine sunulur. Eskişehir’de mevcut bulunan Eskişehir oto ekspertiz firmaları sektörde önemli bir yere sahiptir.

Eskişehir Oto Ekspertiz raporunda nelere bakılır?

Eskişehir oto ekspertiz raporunda genellikle aşağıdaki hususlara bakılır:

1- Araç bir kazaya karışmış mı ya da bir hasarlanma var mı?
2- Araç kaportasında boya işlemi yapılmış mı?
3- Araç kaportasında değişen parçalar var mı?
4- Yanal kayma testi ile rot ayarındaki bozukluk tespiti,
5- Ön ve arka tekerlerde ayrı ayrı süspansiyon testi,
6- Ön ve arka tekerlekte ayak fren testi,
7- Motor performans (dyno test) testi,
9- Makas lift ile aracın alt kontrolü ( ön takım kontrol, yağ akıtma, alt hasarlanma),
10- Arıza tespit cihazı (OBD) ile elektrik ve elektronik aksamlarda arıza tespiti,
11- Araç ile ilgili diğer mekanik arıza tespiti.

Oto Ekspertizi Sırasında Yapılan İşlemler

Boya Kontrolü:Eskişehir oto ekspertiz sırasında ilk yapılan işlemlerden biri aracın boya kontrolüdür. Araç kaportasında ya da başka bir yerinde boya var mı ve varsa ne kadar kalınlıkta bir boya mevcut? gibi soruların cevapları aranmaktadır. Micron ölçüm cihazı ile yapılan bu işlem ile milimetrik ölçümler yapılmaktadır ve elde edilen veriler fabrika verileri ile kıyaslanmaktadır.

Eskişehir Oto Ekspertiz

DYNO Kontrolü: DYNO yani Dinamometre kontrolü ile aracın yol simülasyonu, motor gücü ölçümleri, şanzıman aralık ölçümü, tekerlek ölçümü ve tork ölçümü gibi işlemler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aracın akü, motor ve radyatör kısımlarında yer alan yağ oranı kontrol edilmektedir. Bu ölçümlerin sonucunda araçta yer alan hasarlı bölgeler tespit edilmekte ve rapor haline getirilmektedir.

Motor ve Mekanik Kontrolü: Aracın bilgisayarlı kontrol cihazına bağlanması sonrasında kontrol edilen bu işlem sırasında aracın; abs, gösterge paneli ve enjektör gibi sistemlerine giriş yapılmaktadır. Bu sayede araç motorunda herhangi bir arıza olup olmadığı tespit edilebilir.

Süspansiyon Testi: Eskişehir oto ekspertiz raporunda yer alan test verilerinden biri de süspansiyon testidir. Bu testte farklı yol şartlarında aracın yola tutunması ölçülür. Bu işlem, araç içindekilerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Aracın bir yana doğru eğriliğinin varlığını tespit etmek amacı ile süspansiyon testi genellikle 5 aşamadan oluşmaktadır:
Tekerleklerin en az seviyedeki tutunma kuvveti,
Yine en az seviyedeki tutunma frekansı,
Eusama standartları dikkat edilerek yapılan testler,
Her bir tekerleğin ağırlık ölçümleri,
Araç ağırlık ölçümleri.

Fren ve Yanal Kayma Testi: Testi yapılacak olan araç dingilinin elektrik tahrikli tamburlara çıkarılması sonrası yapılan fren testi sırasında aracın yalpalama kontrolü, boşta sürtünmesi, dingillerin sağ ve sol dengesizliklerinin ölçümü yapılmaktadır. Eskişehir oto ekspertiz firmaları araç güvenliğini ölçmek için yaptıkları yanal kayma testinde ise aracın ön ve arka dingillerindeki yanal kayma miktarını ölçmektedir.

Oto Ekspertiz Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Eskişehir oto ekspertiz raporunun geçerlilik süresi tüm ekspertiz şubelerinde olduğu gibi genel olarak o gün için test tamamlanıp şubeden ayrılana kadar olabildiği gibi 24 saat süreyle de geçerli olabilmektedir.