Cumartesi, Eylül 26, 2020

ESKİŞEHİR EGZOZ EMİSYON MERKEZİ VE ESKİŞEHİR EGZOZ EMİSYON PULU

Eskişehir Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

ESKİŞEHİR EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ VE ESKİŞEHİR EGZOZ EMİSYON PULU

Eskişehir Egzoz Emisyon Ölçümü ve Eskişehir Egzoz Emisyon Pulu

Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü olmayan veya ölçüm yaptırmadan egzoz emisyon pulu alan araç sahipleri yol kenarı denetimlerinde 1.932 TL’ye varan para cezası alabiliyor.

Ülkemizde, ticari araçların her yıl, hususi otomobillerin ise ilk 3 yaş sonunda her 2 yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması kanuni bir zorunluluk Bu ölçümü yaptırmamış araçlar, araç muayenesinden geçemediği gibi, son dönemde ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın artan yol kenarı denetimlerinde 1.932 TL’ye varan para cezalarıyla da karşılaşabiliyor.

Eskişehir Egzoz Emisyon Ölçümü ve Eskişehir Egzoz Emisyon Pulu

Eskişehir Egzoz emisyon, araç sahiplerini egzoz gazı emisyon ölçümünün, uzman noktalarda yaptırılması ve ölçüm yaptırmadan pul alınmaması konularında uyarıyor. Bu ölçümün çoğu yerde uzman kişiler ve teknik yeterliliği olan cihazlarla yapılmadığına dikkat çeken Eskişehir Pilot Garage bazı yerlerde, ölçüm yapılmadan egzoz emisyon pulu satın alınabildiğini, ancak birçok araç sahibi için kolaylık olarak görülen bu uygulamaların, yapılan denetimlerde araç sahiplerinin para cezasıyla karşılaşmasına neden olabildiğini de hatırlatıyor.

Egzoz Gazı Emisyon Muayenesinden Önce Yapılması Gerekenler

Egzoz sistemi üzerinde bulunan delik veya çatlakların onarılması gerekmektedir. Sistem üzerindeki bağlantı noktaları kontrol edilmeli ve bu ek yerlerinin sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Eğer araçlarda katalitik konvertör bulunuyorsa bu konvertörlerin de sağlam olup olmadığına bakılmalıdır.

Bu tip kontrollerin yapılmaması durumunda eğer egzoz sisteminde hasar varsa, yapılan ölçümler sırasında emisyon değerleri belirlenen sınırların üstünde çıkar ve ölçüm sonuçlarının olumsuz çıkmasına neden olur. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmamaktadır.

Bunların yanı sıra aracın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın egzoz emisyon ölçüm sonuçlarının iyi bir şekilde çıkmasına katkı sağlamaktadır.

Eskişehir Oto Ekspertiz Merkezi, araç muayenesinin yapılabilmesi için zorunlu olan ve tüm istasyonlar uzman personel tarafından, uluslararası standartlarda gerçekleştirilen egzoz gazı emisyon ölçümüyle ilgili 5 önemli noktaya dikkat çekiyor.

1 – Egzoz gazı emisyon ölçümü neden gerekli?

Eskişehir Egzoz emisyon ölçümü, trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir. Bu ölçüm sonucunda, egzozundan çıkan kirletici miktarı kanunlarla belirlenen seviyenin üzerinde oran araçlar, bu ölçümden kalmaktadır. Ayrıca, egzoz gazı emisyon ölçümleri aracın yakıtı ne kadar verimli tükettiğinin de bir göstergesi olabiliyor.

2 – Ölçüm için neler gerekli?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracın Tescil ve Trafik Belgesi, Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı ve T.C Kimlik Numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportun getirilmesi yeterli.  İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak araçların sahipleri ‘Motorlu Araç Gazı Emisyon Ruhsat’ını ilk ölçümde 7 TL bedel ödeyerek satın alabiliyor.

3 – Aracım egzoz gazı emisyon ölçümünden kaldı. Ne yapmalıyım?

Yapılan kontrollerde, emisyon değerleri belirlenen değerlerden yüksek çıkan araçlar, eksikleri giderilerek, aynı istasyonda ücretsiz ölçüm tekrarı yaptırabiliyor. Bu kapsamda,  iki ücretsiz ölçüm tekrarı hakkı sunuluyor.

 4 – Egzoz gazı emisyon ölçümünde nelere dikkat ediliyor?

Ölçüm sırasında egzoz gazı emisyon değerlerinin yönetmelikte belirlenmiş sınırı aşıp aşmadığı kontrol ediliyor. Değerleri belirlenen sınırı aşan araçlara egzoz emisyon pulu ve ruhsatı verilmiyor.
Ayrıca, egzoz gazı emisyon ölçümü’nde, aracın egzoz sistemi üzerinde, sızıntı, delik veya çatlakların bulunmaması, ‘Katalitik Konvertör’lü araçların konvertörlerinin sağlam olması gerekiyor.

 5 – Hangi araçlar egzoz gazı emisyon ölçümünden muaftır?

Tarım ve orman traktörleri, motosiklet ve mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar, Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftır.

6 – Eskişehir de egzoz gazı emisyon ölçümü nerede yapılıyor ?

Eskişehir Egzoz emisyon ölçümü Eskişehir Pilot Garage firmamızda uzman personel ve onaylı ölçüm merkezimizde 50 TL karşılığında Eskişehir egzoz emisyon pulu alabilirsiniz.