Airbag Nedir? Nasıl Çalışır?

0
4558
Eskişehir airbag testi
Eskişehir airbag testi

Eskişehir Airbag Testi

Araç kullanımın da ki en önemli hususlardan bir tanesi hiç şüphesiz araç güvenliği olmaktadır. Gerek bireysel olarak gerek ise aile ile ya da kalabalık bir grup ile yapılan yolculuklar da bireylerin sağlıkları en önemli husus olmaktadır. Gerek bireysel gerek ise karşı taraflı hatalar sonucu oluşa bilecek olan kazalardan hasarsız olarak kurtulabilmek, bunun elden gelmediği durumlar da ise en az hasar ile kazayı atlatabilmek oldukça önemli bir mesele olmaktadır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı araç üreticileri araçlarına ola bildiğince güvenlik sağlayıcı araç gereçler bulundurmuşlardır.

airbag nedir
airbag nedir

Bunlar arasın da en önemlilerin den bir tanesi de hiç şüphesiz ki air bag sistemleri olmaktadır. eskişehir airbag kontrolü ile hava yastıklarının çalışıp çalışmadığı kotrol edile bilinmektedir. Bunun ile birlikte eskişehir airbag testi ile de test edilebilinmektedir.

Bu zamana kadar pek çok sürücünün hayatının kurtulmasına vesile olan bu sistem ile sürücü ölümcül ola bilecek kafa yaralanmalarından kurtulabilmektedir. Peki bu air bag sistemi tam manası ile nedir? Ve nasıl çalışmaktadır?

Airbag nedir?

Air bag Türkçe karşılığı hava yastığı olan bir araç güvenlik aparatlarından bir tanesidir. Air bag aracın çarpışması sırasın da içerisine hava ya da gaz gibi maddeler dolarak şişen bunun ile birlikte özellik ile sürücüleri ve yolcuları korumayı amaç edinmiş sisteme verilen isim olmaktadır.  Bu sistem ile alakalı olarak özellik ile bin dokuz yüz elli ve bin dokuz yüz elli beş yılları arasın da patent çalışmaları yapılmış olup, üzerin de büyük tartışmalar yaşanmıştır.

​​​​​​​Bu tartışmalardan bir tanesi de hava yastığını şişirecek olan mekanizma ile alakalı gerçekleşmiştir. Bu konu hakkın da ki fikirler den bir tanesi hava yastığının sürücü tarafından bir düğme yardımı ile şişirilmesi fikri idi. Pratik olarak manasız olan bu öneri kabul edilmemiştir. Farklı öneriler den bir tanesi de hava yastığının fişek yardımı ile şişirilmesi fikri idi fakat bu yol da tehlikeli bulunarak kabul edilmemiştir. Bütün bunlar Eskişehir airbag ile kontrol edilebilmektedir.

Günümüz de hava yastığı bakım ve onarımını yapmakta olan pek çok nokta olmak ile birlikte bu şehirler den en önemlilerinden birisi Eskişehir’dir. Eskişehir airbag kontrolü son derece titizlik ile yapılmaktadır.

Seneler bin dokuz yüz seksene geldiğin de ise artık hava yastıkları araçlara monte edilmeye başlanmıştır. Böylece araçlar da ki güvenlik arttırılmaya başlanmış araçlar daha güvenli yerle haline getirilmiştir.

Airbag nasıl çalışmaktadır?

Hava yastıkları naylon da ya da ince iplikten yapılan araç güvenlik ekipmanı olmaktadır. Otomobilin ya da aracın her hangi bir yere çarpması ile birlikte saniyenin on da birlik bir dilimi içerisin de aniden şişerek sürücü ve yolcuları korumaktadır. Hava yastığının harekete geçmesi ile birlik te araç içerisin de bulunmakta olan sensör harekete geçmektedir ve tehlikeyi hava yastığına bildirmektedir. Sensörün çalışma mantığı incelendiğin de ise aracın sert bir cisme teması ile birlikte sensörün durumu algıladığı ve harekete geçtiği görülmektedir. Durumun algılanması ile birlikte hava yastığının şişebilmesi için sodyum azide bileşiğinin bulunduğu yer de bir kıvılcım çıkmaktadır. Bu olay ile birlikte oluşan kimyasal reaksiyon sonucu nitrojen ayrışmakta ve de ortaya oldukça yüksek hacimli bir gaz çıkmaktadır.

Tüm bunlar ile birlikte hava yastıkları da şişmek sureti ile bireylerin güvenliklerini sağlamaktadır.
Bireyler araçların da bulunan hava yastıklarını oldukça önemsemekte ve tamir ve bakımına büyük önem vermektedir. Bunun ile birlikte şehir de Eskişehir airbag kontrolü ile birlikte Eskişehir airbag testi de yapıla bilinmektedir.

eskişehir airbag kontrol
eskişehir airbag kontrol

Emniyet kemerinin takılı olmaması durumunda hava yastıkları çalışır mı?

Günümüz şartların da hava yastıklarını kemer ile birlikte çalışması gibi bir durum söz konusu kısmen de olsa söz konusu olmamaktadır. Genel olarak hava yastıkları ve kemer arasın da doğrudan bir bağlantı söz konusu olmasa bile özellik ile yeni model araçlar da hava yastıklarının doğru bir şekil de açılabilmesi gerekiyor. Koltuklar da bulunan ağırlık sensörüne, emniyet kemerinin doğru takılıp takılmaması, koltuğun dike oldukça yakın bir eğime sahip olup olmaması gibi durumlar ile doğrudan etkili olmaktadır.  

Hava yastığının açıldığı nasıl anlaşıla bilinir?

Hava yastıklarının alanın da uzman ekipler tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Sıradan bir sürücünün hava yastıklarının kontrollerini tek başına sağlıklı bir şekilde yapabilmesi pek mümkün gözükmemektedir. Sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliği düşünülerek hava yastıklarının işin ehli bireyler tarafından kontrol edilmesi oldukça önemli bir husus olmaktadır. Unutulmamalıdır ki canın herhangi bir ikinci şansı bulunmamaktadır ve bu hassasiyet ile hareket edilmesi büyük önem taşımaktadır.

eskişehir airbag kontrol
eskişehir airbag testi

Eskişehir airbag testi ile sürücüler hava yastıklarının çalışıp çalışmadıklarından emin olabilmekte gönül ferahlığı ile araçlarını kullanabilmektedir. Eskişehir Oto Ekspertiz müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Bunun ile birlikte Eskişehir oto ekspertiz bireylerinin memnuniyetini son derece önemsemektedir.

Sonuç olarak olası bir kaza sırasın da muhtemel can kayıplarının önüne geçebilmek için ehliyet kemerlerini ve hava yastıklarını hazır bir şekil de tutabilmek büyük önem arz etmektedir. Hava yastıklarının özelliklerini tam olarak uygulayabilmeleri için ehliyet kemerlerinin doğru bir şekil de takılmaları son derece önemli olmaktadır. Günümüz de en önemli araç güvenlik ekipmanların dan birisi olan hava yastıkları, iyi denetlenmesi ve kontrol edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi olmaktadır.