Hava Yastıklarının Emniyet Kemerleri İle Bağlantısı Var Mıdır?

0
220

Airbag yani hava yastığı önden ya da arkadan gelebilecek darbelere karşı araç içerindekileri koruyan güvenlik donanımlarıdır. Bu tip kazalar yolcuların ölümlerinin yarısından fazlasını kapsamaktadır. Hava yastıklarının en büyük amaçlarından bir tanesi kafa ve de göğüs yaralanmalarını önemli ölçüde azalmaktır. Hava yastıkları çarpmanın düzeyi orta ya da yüksek şiddetli olduğun da açılmaktadır. Bu şiddet ise yaklaşık olarak saatte 20 kilo metrenin üzerinde ki çarpmalara tekabül etmektedir.
Hava yastıkları sürücü sağlığı açısından oldukça önemli ekipmanlar olmaktadır. Bu sebeple bakımları da oldukça önemlidir. Hava yastıklarının bakımları Eskişehir airbag gibi şehirler de Eskişehir airbag testi ya da Eskişehir airbag kontrolü yapılmaktadır.

Hava yastıkları sürücü sağlığını ne oran da korumaktadır?

Amerika Birleşik Devleri Otoyol Güvenlik Dairesi’nin yapmış olduğu gerçek çarpışma deneyin de hava yastığı emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığın da kafa çarpmalarını yüzde yetmiş beş oranın da engelleyebildiği gözlenmiştir. Bunun ile birlikte hava yastığı ve emniyet kemeri aynı an da kullanıldıkların da göğüs yaralanmalarının ise yüzde altmış altı oranın da engellediği ortaya çıkmıştır.

Ön hava yastıkları, ön sürücü koltuğu ve ön yolcu koltuğu için tasarlanmış olan air baglerdir. Ön tarafta bulunan hava yastıklarının hangi nokta da bulundukları ‘SRS’ ya da ‘SRS AIRBAG’ gibi yazılar ifade edilmektedir. Bireylerin güvenliği açısından hava yastıklarının emniyet kemeri ile birlikte kullanılması zaruri önem taşımaktadır. Bunun ile birlikte kişinin güvenliği açısından oturuş pozisyonu da oldukça büyük önem taşımaktadır. Sürücü direksiyonu en iyi şekil de kontrol edebilecek kadar yakın, hava yastıkları açıldığı zaman en güvende olabileceği şekil de uzak oturması gerekmektedir. Bu konu gereğince oturuş kuralları ve de tavsiyelere uyulması büyük önem arz etmektedir.

Eskişehir Airbag Kontrol

Ön yolcunun konsoldan olabildiği miktarca uzak oturması önemli olmaktadır. Gerek sürücü gerek ise yolcuların hava yastıkları gereksiz bir şekilde yakın oturmaları ve hava yastıklarına uzanmaları hatalı davranışlar arasında sayılmaktadır. Araç içerisinde ki her bireyin kendileri ve koltukları dik olacak şekilde, koltuk minderini ortalayarak, emniyet kemerleri takılı, bacakları serbest olacak şekilde salınmış ve yere basar biçim de oturması gerekmektedir. Kapılara ya da orta konsola yaslanılması hatalı davranışlar arasında olmaktadır. Direksiyon simidinin bulunduğu nokta ile birlikte gösterge paneline ve ön yolcu hava yastığı panelinin üst tarafına ya da yakınlarına herhangi bir nesne konulmaması gerekmektedir.

Hava yastıklarının mutlak suret ile test edilmeleri gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Eskişehir airbag gibi noktalar da Eskişehir airbag testi ve de Eskişehir airbag kontrolü son derece önemli olabilmektedir.

Yan hava yastıkları ne işe yararlar?

Yan hava yastıkları gerek sürücülere gerek ise ön koltuktaki yolculara emniyet kemeri ile birlikte maksimum korumayı amaçlamaktadırlar. Yan hava yastıkları, belirli bir şekil de ki şiddette hız da ve açıda ki çarpmalar da açılmak için tasarlanmış olan güvenlik donanımlarından bir tanesi olmaktadır. Yan hava yastıkları ancak belirli miktarda ki şiddetli çarpmalar sonucu açılmakta, her darbe ile açılmamaktadır.

Perde hava yastıkları ise ön kapıların ve arka kapıların üst tarafın da tavan raylarının her iki tarafın da olacak şekil de bulunmaktadır. Bu tip hava yastıkları araç içerisin de ki bireylerin başlarının yan taraftan gelebilecek darbelere karşı korunmasını amaçlamaktadır. Perde hava yastıkları da her darbe neticesin de açılmayıp yalnızca belirli miktarda ki çarpmalar sonucu açılan hava yastıklarıdır.

Hava yastıklarının emniyet kemerleri ile bağlantısı var mıdır?

Hava yastıkları genel mana da üç noktalı kemere ilave olarak tasarlanmış olan ekipmanlardır. Bu sebep ile hava yastıklarının sürücü ve de yolcuları koruyabilmesi açısından yolcuların kemerlerini mutlak suret ile takmaları büyük önem taşımaktadır. Emniyet kemerlerinin takılmadığı durumlar da gerek sürücüler gerekse yolcular ölümcül derece de yaralanabilmekte ya da ölebilmektedir. Asla ve asla tek başına hava yastıkları emniyet kemerlerinin görevlerini görmemektedir. Bunun ile birlikte hava yastıkları her türden çarpışmalar da açılmak üzere tasarlanmamışlardır. Bazı çarpışma türlerin de bireyleri yalnızca emniyet kemerleri koruyabilmektedir. Emniyet kemerleri mutlak olarak takılmalı bunun ile birlikte araç içerisin çocuk bulunmakta ise onlara uygun olarak kemerler ayarlanmalıdır.
Emniyet kemeri ortak bir şekil de çalışan hava yastıklarının mutlak suret ile bakımları yaptırılmalıdır. Gerek Eskişehir airbag ile bu işlem yapılmaktadır. Araçlara Eskişehir airbag testi uygulanmalı, Eskişehir airbag kontrolü ile de kontrol edilmelidir.

Emniyet kemeri takmak zorunlu mudur?

Emniyet kemeri her birey açısından takılması zorunlu olan ekipmanlardır. Hayat kurtarmaya vesile olan bu ekipmanların kullanıcı talimatlarını uygun bir şekil de takılması da son derece önemli noktalardan bir tanesi olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise zira hava yastıklarının açılmasını gerektirecek nokta da bir çarpışma yaşandığı sıra da emniyet kemeri takılı değilse açılan hava yastıkları sürücüye ve yolculara zarar verebilmektedir. Unutulmaması gereken en önemli nokta hava yastıklarının ancak ve de ancak sağlıklı takılmış bir emniyet kemeri ile maksimum güvenlik sağlayabileceğidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de ön yolcu koltuğuna çocuk oturtulmaması gerekliliğidir. Çarpışma sırasın da açılabilecek olan hava yastıkları ön koltukta oturan çocuğa şiddetli bir şekil de çarpabilmekte ve ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir.