Araç Neden Yağ Yakar

0
3895
araç neden yağ yakar
araç neden yağ yakar

Araç Neden Yağ Yakar

Arabası olan herkes arabadan arabaya değişmekle birlikte genellikle 10.000 km veya 15.000 km de bir motor yağının değişmesi gerektiğini bilir. 10 yaşından küçük arabalarda yağda bir azalma olduğu zaman ikaz ışığı yanarak şoförü uyarır.

Motora yağ neden konulur?

Motorların içinde bulunan yağlar metal parçalarının birbirine sürterek aşınmasını önlemek, aynı zamanda da soğutucu vazifesi görmesi için konulur.  Eğer motor içinde yeterince yağ olmaz veya evsafını kaybetmiş bir yağ olursa motor aşınmaya başlar. Belli bir süre sonra da çalışmaz hale gelir.

Arabanın yağ eksilttiği nasıl anlaşılır?

Arabanın ön kaputu açıldığında motorun üstündeki yağ seviyesini gösteren çubuk yerinden çıkartılıp bakıldığında yağ seviyesi kolayca anlaşılır. Yol bilgisayarı bulunan araçlarda yağ seviyesi azaldığını ekrandan görebiliriz. Ayrıca yokuşlarda yağ göstergesi yanıp sönüyorsa mutlaka yağ seviyesini kontrol etmeliyiz.

Motor neden yağ yakar?

Motor yağı motorun alt kısmındadır. Yağın üstünde de pistonlar bulunur. Yağın görevi pistonların rahat hareket etmesini sağlamaktadır.  Motor yağı bir şekilde pistonların üstüne çıkarsa burada hava-yakıt karışımı ile karşılaşır. Bu durumda da yağ yanmaya başlar.

Motorun yağ yaktığını nasıl anlarız?

Arabada yağın azaldığını fark edersek öncelikle arabanın altına bakıp yağ damlatan bir yer olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Eğer yağ kaçıran bir yer yoksa ve motoru ilk çalıştırdığımızda egzozdan mavi bir duman geliyorsa bu motorun yağ yaktığını anlamına gelir, Motorun yanma kısmına yağ kaçtığı anlamına gelir.

Arabayı ilk çalıştırdığımızda egzozdan mavi bir duman çıkıyor, sonradan normale dönüyorsa, bu büyük bir ihtimalle motorun valf yataklarından yanma odasına doğru yağ kaçmasından kaynaklanıyordur. Valf yataklarının contalarını kontrol ettirmemiz gerekir.

Eğer araba bir süre kullanıldıktan sonra yavaşlayınca mavi bir duman çıkarıyorsa, o zamanda supap kapakları ile keçeleri kontrol ettirmemiz gerekir.

Eğer araç sürekli bir mavi duman çıkarıyorsa, bu durumda yanma odasına sürekli bir yağ geliyor anlamına gelir. Bu durum en kötü senaryodur. Motorda silindirlerle yer duvarları arasında yağ geçişlerini engellemek için 3 adet segman bulunur. Segmanlar ile pistonlar arasında aşınma meydana gelmişse yağ sürekli olarak yanma odasına geçer. Yanan yağda sürekli olarak egzozdan atılır

Bu arızanın giderilmesi için motorun indirilerek rektifiye edilmesi gerekir. Bu da oldukça masraflı bir çözümdür. Sanayilerde böyle durumlarda daha az masraflı diye geçici çözüm olarak motora kalın yağ konuluyor. Ancak kalın yağ zaman geçtikçe motor parçaları üzerinde daha büyük sorunlara yol açmaktadır.